Mahalle Esnafı Ltd.Şti.
34149 Bakırköy / İSTANBUL
Hafta İçi : 10:00-16:00
0 (850) 500 50 50
Bize Yazın
[email protected]

E- Fatura, E- Arşiv Kullanımı Başvuru Süreçleri

E-Fatura nedir?
e-Fatura, bir elektronik fatura türüdür. Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardır. e-fatura ve e-arşiv

E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

E-arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.

Kısacası e-fatura ve e-arşivi birlikte kullanarak herkese dijital ortamda fatura kesebilirsiniz.

E-Arşiv Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor?
2019 yılının sonuna yaklaşırken vergi sistemindeki yenilikler e-arşiv kullanma zorunluluğunu haber veriyor. Mükelleflerin bu değişime adapte olması için önceden bilgi edinip vakit kaybetmeden gereken düzenlemeleri yapması da şart oluyor.

19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca e-fatura uygulamasına geçmiş olan vergi mükelleflerinin e-arşiv uygulamasına geçmesi de zorunlu bulunuyor.

Ayrıca, e-ticaret paydaşı olan e-ticaret siteleri, internette ilan yayınlayanlar ve reklam aracıları e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar. Dolayısıyla siz de bu grupta yer alıyorsanız e-arşiv zorunluluğu sizin için de geçerli oluyor, demektir.

E-Arşiv Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?
Aracı hizmet sağlayıcısıysanız, internet ortamında ilan yayınlıyor ya da internet reklamcılığı hizmet aracısıysanız yine 1 Ocak 2020 tarihine kadar e-arşive geçiş yapma zorunluluğunuz bulunuyor. E-arşiv 2020 ve takip eden yıllarda belirtilen iş alanlarında çalışacak olan kimseleri de kapsıyor.

E-arşiv fatura uygulamasına dahil değilseniz de düzenlenecek olan faturalar vergiler dahil toplam tutarın 30.000 TL’yi, vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi aşıyorsa siz de 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-arşiv zorunluluğu taşıyor olacaksınız.

Başvuru Süreci
Mali Mühür Sertifika Hizmetleri Süreçleri
Başvuru, üretim,iptal, teslim, pin işlemleri, bilgi güncelleme, ücret iadesi işlemleri ve yenileme süreci hakkında detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki süreçleri inceleyeniz.

1. Başvuru Süreci
Mali Mühür Sertifikası için mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine gidilir. Açılan sayfada ilgili alanlar doldurularak başvuru gerçekleştirilir. Bu link üzerinden başvurduğunuzda sadece Mali Mühür Sertifikası için başvurmuş olursunuz.

2. Mali Mühür teminedildikten sonra, eğer QNB FinansBank hesabınız var ise MEPBulut Hesabınızda Entegrasyonlar sekmesindeki Formu doldurup avantajlardan yararlanabilirsiniz.

QNB FinansBank hesabınız yok ise, yine aynı formunu doldurabilirsiniz.

MEPBulut Entegrasyonlar bölümünde gerekli alanları doldurduğunuzda süreçleri e-posta yolu ile takip edebilir ve artık E-Fatura,Arşiv gönderebilirsiniz.


Recommended Posts